Forum Strona Główna -> GIGANCI LITERATURY -> Leopold von Sacher - Masoch
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Leopold von Sacher - Masoch
PostWysłany: 30 Paź 2009 23:23
Gość

 

Leopold von Sacher – Masoch, ojciec masochizmu i autor wielu perwersyjnych powieści

W 1846 roku w Tarnowie i innych miastach galicyjskich, rękoma zbuntowanych włościan, wymordowano setki przedstawicieli polskiej szlachty. Za dokonaną rzeź ówczesny rząd rozdawał pensje i ordery, a wyznaczony przez Austriaków na wodza rabacji, pochodzący spod Tarnowa Jakub Szela, dostał złoty medal z napisem: Bene merenti (tj. dobrze zasłużonemu) i bogate gospodarstwo włościańskie w dobrach kameralnych na Bukowinie. Rabacja Galicyjska dokonała się za przyzwoleniem i podjudzeniem ówczesnych władz austriackich, a jednym z jej organizatorów był dyrektor policji we Lwowie Leopold von Sacher – Masoch.

Pochodzący z czeskiego Königswart Sacherowie przybyli do Lwowa w drugiej połowie XVIII wieku. Bardzo szybko dorobili się wielkiego majątku i pozycji w tak zwanym towarzystwie. Protoplasta lwowskiego rodu Johann był radcą gubernialnym i zarządcą galicyjskich kopalni soli, co umiejscawiało tego niemieckiego nuworysza na samej górze hierarchii urzędniczej Lwowa i całej Galicji. Dla uwiecznienia w historii Johann Sacher kupił sobie szlachectwo i w 1818 roku uzyskał odpowiednie dokumenty, zezwalające na herb i podpis z przydomkiem „von”. Zaprojektowanie i wykonanie herbu Sacherowie powierzyli miejscowemu malarzowi. Powstała bardzo okazała tarcza herbowa z wizerunkiem złotego lwa na niebieskim tle i efektowne ramy, przypominające staroniemieckie wykonania. W ten sposób Sacherowie zaspokoili swoje ambicje, a monarchia pozyskała kolejnego szlachcica w okupowanym Lwowie. Zapewne Johann nie przypuszczał, że jego syn, już niedługo będzie płacił za głowę zamordowanego polskiego ziemianina cesarskimi guldenami, a jego wysłannicy będą przeliczać zmasakrowane zwłoki zmagazynowane w piwnicach kamienicy Bracha w Tarnowie (dzisiejszy McDonald) i wystawiać rachunki podtarnowskim chłopom za wykonaną „robotę”.

W 1836 roku przyszedł na świat najstarszy syn Leopolda i tradycyjnie otrzymał imię ojca, a dwa lata po urodzeniu się Leopolda Sacherowie ulegli prośbą rodziny Masochów i dodali do swego nazwiska nazwisko matki - dyrektor lwowskiej policji Sacher ożenił się z córką znanego lwowskiego lekarza Franca Masocha, który po stracie własnego syna bardzo chciał aby jego nazwisko przenieść na zięcia i wnuka, co stało się 18 listopada 1838 roku z uwzględnieniem zasług obu - lekarza Masocha i dyrektora policji Sachera - dla cesarskiej Austrii. Tak więc, Leopold syn Leopolda zapisał się w historii jako von Sacher – Masoch. Dopisek do nazwiska sprawił, że kilkadziesiąt lat później Leopold Sacher – Masoch stał się ojcem naukowego pojęcia „masochizm”, które robi wielką karierę po dzień dzisiejszy. Termin wprowadził austriacki psychiatra Richard von Krafft-Ebing w 1886 roku.

Mając kilkanaście lat Leopold Masoch przeniósł się do Pragi i pobierał nauki na tamtejszym uniwersytecie, kształcąc się na wydziałach matematyki, prawa i historii. O jego niepospolitym umyśle świadczy fakt, że w wieku niespełna 24 lat został profesorem Lwowskiego Uniwersytetu, gdzie wykładał historię. Po krótkim czasie porzucił jednak karierę naukową na rzecz pisarstwa. W 1873 zawarł małżeństwo z Aurorą von Rümlein, która pod pseudonimem Wanda von Dunajew parała się również literaturą. Oprócz działalności literackiej był także społecznikiem z reformatorskimi ambicjami i zainicjował krótko przed śmiercią Towarzystwo Kształcenia Ludowego Górnej Hesji.

W swych utworach wielokrotnie odwoływał się do perwersyjnych aspektów erotyki i poruszał kwestię seksualności kobiet. Treści te trafiały w oczekiwania czytelników epoki Zygmunta Freuda, pasowały do ówczesnego ducha czasu i szybko zyskiwały rozgłos. Znaleźć je można w powieści „Rozwiedziona kobieta” , opowiadaniu „Wenus w futrze” i nowelach z serii „Historie z rosyjskiego dworu”: „Judith i pasza”, „Niewolnik Tatarów”,„Czarna caryca”, „Pojedynek dam”, „Zdobywczyni dusz”,„Kto umknie Katarzynie?”, „Wąż w raju”, „Człowiek bez przesądów”.
Sacher-Masoch był literatem płodnym i wszechstronnym. Pisał, między innymi, realistyczne powieści o swojej galicyjskiej ojczyźnie - „Testament Kaina”, „Graf Doński”, „Donżuan z Kołomyi”, „Opowieść galicyjska”, „Nowy Hiob”, „Opowiadania młodzieńcze”, „Polskie historie z getta”, w których czytelnicy odnajdywali silne przekonania panslawistyczne i filosemickie autora, co było powodem ostrych kontrowersji i druzgocących reakcji krytyki. Skandalizujące obyczajowo teksty, jak np. „Wiedeńskie mesaliny” (1873), jego zbyt dumne reakcje na krytyczne recenzje, pozycja Austriaka w pruskich Niemczech, prosemickie sympatie i sukcesy we Francji po roku 1870/71 – wszystko to wydało Masocha na pastwę i krzyżowy ogień złośliwych ataków, co z pewnością do dzisiaj wpływa jeszcze na odbiór jego twórczości w Niemczech i w Europie. Obiektywnym sądom nad jego twórczością stoi też na przeszkodzie trudna do ogarnięcia masa najprzeróżniejszych publikacji – Masoch już za życia wydał ponad sto nowel, powieści, sztuk teatralnych, historycznych refleksji i założył -bez sukcesu - różne czasopisma. Jednak fakt kojarzenia nazwiska Leopold von Sacher-Masoch z masochizmem szkodził twórczości pisarza, zniszczył jego zawodową i towarzyską karierę, oraz był powodem frustracji i zgorzknienia aż do śmierci.

Poza pisaniem, Leopold także eksperymentował na sobie. Znana jest historia oddania się na pół roku w niewolę baronównie Fanny von Pistor i prośba o traktowanie go z wykorzystaniem pełnej gamy perwersyjnych tortur, co opisał później w swoim światowym przeboju „Wenus w futrze” . Po wydaniu tej kontrowersyjnej powieści jego sława przyćmiła rozgłos Markiza de Sade, od którego nazwiska wzięło się pojęcie sadyzmu. Okazało się, że masochizm jest bardziej postrzegany przez modernistyczną Europę jako ludzki odruch i ciekawszy z punktu widzenia nauki. Krążyło wiele plotek o towarzyskich kontaktach pisarza z paniami z najwyższych magnackich sfer, a jedna z nich łączyła Leopolda z najpiękniejszą Europejką tamtych czasów, księżniczką Heleną Sanguszkówną.

Leopold często bywał w Tarnowie. Miał tutaj znajomego jeszcze z czasów praskich, profesora tarnowskiego gimnazjum Wenzela Aloesa Sachera – zbieżność nazwisk przypadkowa – któremu pomagał w pisaniu książki o Tarnowie pt „Geograficzne, meteorologiczne i magnetyczne stałe dla Tarnowa” i jednocześnie poszukiwał materiałów do nowel o społecznościach żydowskich w Galicji.

Świat przeżywa obecnie renesans zainteresowania twórczością tego galicyjskiego pisarza, co jest szczególnie widoczne w USA, Francji i Austrii. Odbywają się wielkie festiwale twórczości Sachera – Masocha i literackie konkursy, a wybitni rysownicy tworzą na podstawie jego dzieł popularne komiksy. „Wenus w futrze” doczekała się także adaptacji filmowych, między innymi w realizacjach reżyserów: Joela Schlemowitza, Maartje Seyferth i Victora Nieuwenhuijsa oraz Lou Campy. Na pewno też nie istniałoby szerokie zainteresowanie seksualnością carycy Katarzyny, gdyby Masoch nie opisał w swoim skandalizującym stylu obyczajów dworu rosyjskiego.
\
Sacher-Masoch zainspirował tym dziełem również innych twórców. Na wydanej w marcu 1967roku płycie zespołu ‘The Velvet Underground And Nico’, jeden z utworów nosi tytuł „Venus in furs”. Gitarzysta grupy Velvet Underground Sterling Morrison powiedział w wywiadzie: „Wenus w futrze” jest piękną piosenką. Uważam, że dzięki niej znaleźliśmy się najbliżej tego, czym moglibyśmy być bez niej.”

Zmarł 9 marca 1895 roku w Lindheim, obecnie dzielnicy Altenstadt, niedaleko Frankfurtu nad Menem w Hesji. Był niewątpliwie prekursorem modernizmu i nie bez przyczyny porównywany do wielkiego Turgieniewa.
/Gazeta Krakowska/


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia 30 Paź 2009 23:24, w całości zmieniany 1 raz
PostWysłany: 31 Paź 2009 8:52
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

Wejdź takoż na:

http://www.plezantropia.fora.pl/b-akademia-wiedzy-wszelakiej-b,99/leopold-ritter-von-sacher-masoch,4551.html

.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: 31 Paź 2009 8:57
Gość

 

Widzę, że korzystaliśmy z tego samego źródła. Cholerka, dubluję ostatnio tematy, ale nie wiem co było wcześniej i może dlatego?
PostWysłany: 31 Paź 2009 9:02
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

Nie dublujesz, uzupełniasz!
Jeśli chcesz wkleić czyjąś biografię lub temat jako żywo "pasowny" do Akademii - po prostu sprawdź pod "SZUKAJ" Smile

Pozdrawiam serdecznie,

sławek :smt006


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Leopold von Sacher - Masoch
Forum Strona Główna -> GIGANCI LITERATURY
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin