Forum Strona Główna -> GIGANCI LITERATURY -> Knut Hamsun
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Knut Hamsun
PostWysłany: 24 Sty 2009 10:37
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

Knut Hamsunur. 4 sierpnia 1859 w Vågå jako Knud Pedersen, zm. 19 lutego 1952 koło Grimstad – norweski pisarz, prekursor tendencji w powieści psychologicznej oraz egzystencjalnej, które w pełni ukształtowały się w drugiej połowie XX wieku. Przedstawiciel kierunku subiektywistycznego w prozie norweskiej[1]. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1920 za książkę Błogosławieństwo ziemi. Jeden z członków komisji noblowskiej uzasadnił ten wybór, porównując twórczość Hamsuna do twórczości Hezjoda.

Jako pierwsza uznanie zyskała jego powieść Głód (norw. Sult, 1890, pol. 1892). Ta półbiografia przedstawia młodego pisarza, który na skutek głodu i ubóstwa popada w stan bliski szaleństwu. Powieść jest w dużym stopniu zapowiedzią utworów Franza Kafki i innych powieściopisarzy dwudziestowiecznych, którzy zgłębiali szaleństwo w położeniu ludzi im współczesnych. Książka stała się jedną z najbardziej wpływowych powieści w XX wieku. Kolejny utwór Misteria (norw. Mysterier, 1892), był prawdopodobnie najwybitniejszym dziełem Hamsuna. Inne ważne utwory to Pan, 1894 i Błogosławieństwo ziemi (norw. Markens Grøde, 1917), za którą otrzymał nagrodę Nobla w 1920 roku.

Przed II wojną światową i w jej trakcie popierał Hitlera i nazistów, za co po wojnie był sądzony i poddany ogólnonarodowemu ostracyzmowi. W 1943 oddał nawet swój medal będący częścią Nagrody Nobla Józefowi Goebbelsowi na znak podziwu.

Był znakomitym pisarzem, odszedł w niesławie.

Za: wikipedia

.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: 24 Sty 2009 10:37
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

Literackie Nagrody Nobla w Norwegii

Między 1903 a 1928 rokiem Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury uhonorowano trzech norweskich pisarzy. Dzieła tych autorów odegrały kluczową rolę w tworzeniu fundamentów współczesnej literatury norweskiej. W 1814 roku zerwana została trwająca 400 lat unia z Danią, lecz tylko po to, by jej miejsce zajęła unia ze Szwecją, która została rozwiązana dopiero w 1905 roku. Wraz ze zwiększaniem się ruchu narodowo-wyzwoleńczego, wzmagało się pragnienie budowania narodowej tradycji literackiej opartej nie na języku duńskim, ale norweskim.

Bjørnstjerne Bjørnson (1832-1910) zaczął publikować Bondefortellinger (Opowieści wiejskie) w latach 50-tych XIX wieku, wnosząc tym samym do norweskiej literatury nowego ducha i nowy styl narracji. Na twórczość Bjørnsona składają się poezja, opowiadania, powieści i dramaty. Działając w tym samym okresie, co współczesny mu dramaturg Henrik Ibsen (zob. „Dramat”), Bjørnson otrzymał w 1903 roku Nagrodę Nobla „będącą hołdem złożonym jego szlachetnie podniosłej i różnorodnej poezji, która zawsze wyróżniała się świeżością natchnienia i rzadko spotykaną czystością ducha”. Bjørnson już we wczesnych latach swojej twórczości był również członkiem ruchu na rzecz utworzenia norweskiego teatru narodowego.

Drugi norweski laureat Nagrody Nobla, Knut Hamsun (1859-1952), zyskał światowy rozgłos w dziedzinie literatury autobiograficzną powieścią Sult (Głód), która wyznacza początek neoromantyzmu w Norwegii. Hamsun został uhonorowany Nagrodą Nobla w 1920 roku za powieść Markens Grøde (Błogosławieństwo ziemi) wydaną w 1917 roku. Twórczość Hamsuna jest determinowana głęboką awersją do cywilizacji oraz wiarą, że jedynym spełnieniem człowieka jest ziemia. Ten rodzaj prymitywizmu (a także towarzysząca mu nieufność do wszystkich nowoczesnych rzeczy) został najpełniej wyrażony właśnie w powieści Błogosławieństwo ziemi, często uznawanej za jego arcydzieło. Jego wcześniejsza twórczość zwykle koncentruje się na wyrzutkach i włóczęgach agresywnie nastawionych do cywilizacji. W środkowym etapie działalności literackiej Hamsuna agresywność ustępuje miejsca melancholijnej rezygnacji związanej z utratą młodości. Dzieła Hamsuna są uznawane za klasykę literatury norweskiej i należą do jednych z najczęściej tłumaczonych na inne języki norweskich utworów beletrystycznych. W entuzjastycznie przyjętej przez krytykę biografii Hamsuna (Enigma, życie Knuta Hamsuna, 1987), Robert Ferguson nazwał Hamsuna jednym z najbardziej znaczących i pomysłowych stylistów literackich ubiegłego wieku, stwierdzając, że praktycznie każdy z żyjących europejskich czy amerykańskich pisarzy świadomie lub podświadomie znajdował się pod wpływem powieści Hamsuna. Knut Hamsun napisał ponad 40 książek, z których część weszła na stałe do klasyki literatury.

[link widoczny dla zalogowanych]
.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Knut Hamsun
Forum Strona Główna -> GIGANCI LITERATURY
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin