Forum Strona Główna -> GIGANCI LITERATURY / WYBITNI AUTORZY, WIELKA LITERATURA -> JOHN STEINBECK. ULICA NADBRZEŻNA
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
JOHN STEINBECK. ULICA NADBRZEŻNA
PostWysłany: 28 Sty 2009 14:04
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

JOHN STEINBECK. ULICA NADBRZEŻNA


John Steinbeck


Czesław Miłosz napisał raz, że w przeciwieństwie do obecnych dzieł jakby wprost z kliniki psychiatrycznej kiedyś pisano tylko książki mądre i piękne, książki pomagające żyć. I taka jest książka Johna Steinbecka, mądra i piękna, malująca poezję biednej ulicy, opowieść pyszna i krwista, pozwalająca rozkoszować się szczegółami, śmiać się z zabawnych sytuacji i postaci i, co najważniejsze, po prostu cieszyć się pięknem i bogactwem życia razem z bohaterami tych przedziwnych opowieści.

Ta książka to prawdziwy poemat prozą opisujący niezwykłe przygody mieszkańców nadmorskiej ulicy kalifornijskiego miasteczka Monterey. A są wśród nich między innymi: Lee Chong - właściciel sklepu spożywczego, doktor z laboratorium biologicznego, dziewczęta z domu publicznego, państwo Molloy zamieszkujący zepsuty kocioł fabryczny, oraz włóczędzy, którzy zasiedlili opuszczony budynek. Ci włóczędzy to prawdziwi filozofowie - „kiedy inni zabijają się ambicją, nerwowością i chciwością, oni odpoczywają”. Mogliby mieć pieniądze i zrujnować sobie życie, ale nie chcą. Ich przywódca, Mack, ma cechy wręcz genialności. Podczas niecodziennego polowania na żaby tak oczarowuje farmera, na którego prywatnym terenie się znaleźli, że ten, zamiast kulką, częstuje ich whisky z kukurydzy. Ktoś zauważa, że Mac mógłby zostać prezydentem Stanów, gdyby chciał. Inny stwierdza: no i co by miał z tego? To żadna przyjemność.

Taki jest właśnie ich sposób myślenia. Poza tym poemat, sen i mania ogarniają całą Ulicę Nadbrzeżną. Jak na przykład wtedy, gdy wskutek wyprawy Macka i chłopaków po żaby, na których głowy jest stała pięciocentowa cena w laboratorium, stają się one przez jeden dzień monetą obiegową w sklepie Lee Chonga. Tak więc można było nabyć tytoniu za dwie żaby, a cena Coca-Coli hiperinflacyjnie wzrastała z godziny na godzinę z jednej na dwie żaby. Niestety żaby, mające być po części prezentem dla doktora, wzgardziły możliwością zasłużenia się dla nauki, wyłamały się z obiegu gospodarczego i ulotniły się nocą korzystając z rozprężenia po zabawie.

Ogólna rewolta i noc barykad następuje na następnej zabawie, przyjęciu zorganizowanym przez mieszkańców ulicy dla doktora. Rzadko można spotkać w literaturze tak piękny, soczysty i treściwy opis imprezy. Łączą się w nim muzyka, poezja, bitwa z załogą trawlera, kradzież wozu policyjnego itd. Rankiem doktor budzi się na pobojowisku w laboratorium i może z czystym sumieniem napić się piwa i przeczytać słowa: „Pamiętam, że kochałem cyprysy, róże, jasność, wielkie błękitne góry, małe szare wzgórza i morza szum. Wiem, że spijałem gorący smak życia, na wielkiej uczcie wznosząc czasze zielone i złote.”

I taka jest właśnie ta książka. Steinbeck jest w niej cudotwórcą. Pozwala „spijać gorący smak życia” wprost z jej kart. A przecież mocno ugruntowany jest pesymistyczny pogląd, że żadna książka nie może doścignąć życia, że literatura jest tylko surogatem, że niemożliwe jest wyrażenie martwymi znaczkami tego, co tak niepochwytne i niepowtarzalne – życia. Steinbeck, i nie tylko on, udowadnia, że opisać można wszystko, i to w sposób równie żywotny i pobudzający jak podniecające jest samo życie.


Daniel Kuropaś
John Steinbeck
(1902 – 1968), powieściopisarz amerykański, urodził się w Kalifornii w rodzinie emigrantów niemieckich. Studiował dziennikarstwo, ale rzucił studia. Pracował w różnych zawodach, jako robotnik rolny, aptekarz, marynarz, dziennikarz. Sławę przyniosła mu dopiero trzecia powieść: Tortilla Flat, wydana w 1935 roku. Jego pozycję utrwaliły kolejne arcydzieła: Myszy i ludzie, Grona gniewu. Napisał także powieści: W niepewnej walce, Na wschód od Edenu, Ulica nadbrzeżna. W 1962 roku otrzymał Nagrodę Nobla za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw socjalnych".


ZA: Polskie Radio Online

.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
JOHN STEINBECK. ULICA NADBRZEŻNA
Forum Strona Główna -> WYBITNI AUTORZY, WIELKA LITERATURA
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin