Forum Strona Główna -> GIGANCI LITERATURY / WYBITNI AUTORZY, WIELKA LITERATURA -> HERMAN HESSE : WILK STEPOWY
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
HERMAN HESSE : WILK STEPOWY
PostWysłany: 28 Sty 2009 14:03
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

HERMAN HESSE. WILK STEPOWY


Wilk stepowy (1927) nie jest najwybitniejszą pozycją w dorobku niemieckiego pisarza – za jego arcydzieło uważa się raczej kunsztowną Grę szklanych paciorków, a nazwisko pisarza kojarzy się zwykle z powieścią Siddhartha, klasycznym już tytułem przeznaczonym zwłaszcza dla sympatyków buddyzmu. Szczyt popularności Hermana Hessego w Polsce przypadł na początek lat 90-tych, kiedy to wydano niemal wszystkie jego książki. Później jednak ten popularyzator psychoanalizy w wydaniu jungowskim i filozofii Wschodu ustąpił miejsca bardziej przystępnym w lekturze duchowym mistrzom. Nie wolno jednak zapominać, iż w swoim czasie to jego książki stanowiły inspirację, nie tylko dla ruchów subkulturowych, np. hippisów. Bez wahania można go także nazwać ojcem literatury „poszukującej” czy też „medytacyjnej”, opartej na wnikliwych studiach filozoficznych i religioznawczych, ale przekładającej teorię na konkretne, choć niezwyczajne ludzkie historie. Jeśli więc warto sięgnąć po Hessego, to między innymi także po to, by przekonać się, jak bardzo, literacką klasą, przewyższa tak poczytnego dziś, a nieznośnie wtórnego Paolo Coehlo.

Osobliwe dzieje Harry’ego Hallera rzeczywiście trudno uznać za wybitne osiągnięcie literackie, język tej książki, zwłaszcza w dialogach, uderza szlachetną, ale jednak staroświeckością, podobnie anachronicznie brzmią liczne odniesienia do filozofii Nietzscheańskiej czy odwołania do genialnej muzyki Mozarta, którego główny bohater jest wielbicielem. Trzy części książki niezbyt płynnie łączą się ze sobą, zakończenie pozostawia pewien niedosyt, ale i niepokój, co można już uznać za zaletę powieści. Niepokój niekoniecznie związany z przedstawioną tutaj historią duchowego rozdarcia, ufilozoficznioną wersją opowieści o Jekyllu i Hydzie, „wilku” i „człowieku”, dwu sprzecznych naturach, jakie noszą w sobie jednostki szczególnie inteligentne i wrażliwe. A to dlatego, że sam autor obala ów prosty podział na rzecz zwielokrotnienia natur i masek, ujawniających się bądź przybieranych w okolicznościach, których jeszcze się nie zna. I chyba właśnie ta wielość sprawia, że nie mamy tu na pewno do czynienia z gładkim traktatem na temat sensu życia.

Starzejący się Haller, pięknoduch parający się esejami poświęconymi sztuce oraz publicystyką o pacyfistycznej wymowie to literackie alter ego samego pisarza, przeżywającego kryzys twórczy i osobisty, co dowiedzione zostało przez biografów. Z faktu, że samo życie tak odbiło się na tej książce, nie można jednak robić zarzutu: to właśnie indywidualna tragedia Hessego uszlachetnia powieść, pozwala w niej dostrzec prawdziwe emocje, którymi łatwo się „zarazić”. Inaczej się tę książkę czyta na różnych etapach własnej biografii: najpierw jako pochwałę „obłąkania”, czyli nadwrażliwości, z czasem jednak jako apologię drobnomieszczańskich radości. Autor wyraźnie ewoluuje od pogardy, jaką budzi w nim plebs (odrazy w horacjańskim sensie), ku współodczuwaniu i aprobacie, ale bez utraty całego dystansu. Wilk stepowy daje więc tyle możliwości wyboru, ile daje teatr magiczny, do którego Harry trafia w finale książki. Przy czym ilość opcji powiększona zostaje o doznania innego świata, w jaki wchodzi się przy pomocy narkotyku (to właśnie było przyczyną tak entuzjastycznego przyjęcia tej książki przez powojennych buntowników).

To powieść, do której chce się wracać, aby sprawdzić, na jakim etapie życia się jest i ile jeszcze warto go sobie podarować.


Marta Mizuro


Herman Hesse
(1877-1962)
Niemiecki prozaik, poeta i eseista. Laureat Literackiej Nagrody Nobla za rok 1946. Opublikował kilkadziesiąt tomów opowiadań, powieści, baśni i rozpraw, z których duża część ukazała się w Polsce. Poza wyżej wymienionymi do jego ważniejszych książek zaliczyć trzeba jeszcze powieści: Peter Camenzind, Pod kołami, Narcyz i Złotousty, Demian, Podróż na Wschód, a także rozprawy Artysta i psychoanaliza oraz Spojrzenie w chaos.


Za: Polskie Radio Online
.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
HERMAN HESSE : WILK STEPOWY
Forum Strona Główna -> WYBITNI AUTORZY, WIELKA LITERATURA
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin