Forum Strona Główna -> ROZWAŻANIA O LITERATURZE I SZTUCE -> NATURALIZM W LITERATURZE
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
NATURALIZM W LITERATURZE
PostWysłany: 28 Sty 2009 13:42
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

NATURALIZM W LITERATURZE
Naturalizm to prąd literacki, który powstał we Francji w XIX wieku i rozprzestrzenił się na inne kraje Europy, pojawił się także w Stanach Zjednoczonych. Jest on ściśle powiązany z realizmem, nie należy jednak stosować tych pojęć zamiennie. Naturalizm można bowiem uznać za radykalny przejaw realizmu.

Za prekursorów prądu uważa się Gustawa Flauberta, braci Julesa i Edmonda Goncourtów. Jednak najważniejszym propagatorem i teoretykiem naturalizmu był bez wątpienia Emil Zola. Program kierunku zawarł on w przedmowie do powieści Teresa Raquin (1867) oraz w studium Powieść eksperymentalna (1880), a metodę naturalistyczną zastosował w swoim 21-tomowym dziele Rougon-Macquartowie. Historia naturalna i społeczna rodziny za Drugiego Cesarstwa (1869-1893).


Naturalistyczna koncepcja życia

W zasadach, rządzących życiem człowieka, naturaliści dostrzegali prawa natury, a w jego zachowaniach - podobieństwo do zwierząt. W swych utworach pokazywali jednostki ludzkie, kierujące się instynktami, odarte z jakichkolwiek wyższych pobudek. Zafascynowani byli darwinizmem oraz koncepcją walki o byt. Uważali oni człowieka za istotę w pełni zdeterminowaną nie tylko przez naturę, lecz także przez społeczeństwo, pochodzenie oraz warunki ekonomiczne.

Cechy literatury naturalistycznej

Głównym celem literatury według naturalistów było poznanie człowieka i otaczającego go świata. Ich dzieła nosiły więc znamiona dokumentalizmu, były iście fotograficznym opisem rzeczywistości. Fabuła przestała zatem być główną cechą utworu literackiego. Ważniejszy od samych wydarzeń stał się stosunek bohatera do nich.

Do literatury wprowadzeni zostali nowi bohaterowie - ludzie pochodzący z najniższych warstw społecznych (miejskiej biedoty, chłopstwa), a nawet z marginesu. Tematem utworów stały się zaś sprawy związane z ich codzienną egzystencją. Akcentowano również niesprawiedliwość społeczną i powszechny wyzysk. Głównym przedstawicielem polskiego naturalizmu był Stefan Żeromski.

Naturaliści stworzyli także nowatorski sposób ekspresji. Często stosowali bardzo brutalne obrazowanie oraz elementy turpizmu. Wprowadzili autentyzm językowy do wypowiedzi bohaterów (gwarę, drastyczne słownictwo).

Naturalizm w Polsce

Naturalizm w Polsce był związany z tygodnikiem "Wędrowiec", publikującymi i stale związanymi z nim twórcami (np. Adolf Dygasiński). Inni przedstawiciele naturalizmu w Polsce:

* Antoni Sygietyński
* Gabriela Zapolska
* Ignacy Dąbrowski
* Zygmunt Niedźwiecki
* Jan August Kisielewski
* Włodzimierz Perzyński
* Stanisław Witkiewicz

W pewnym stopniu naturalizmem byli inspirowani: Władysław Reymont, Władysław Orkan i Wacław Sieroszewski.


Za: wikipedia

.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
NATURALIZM W LITERATURZE
Forum Strona Główna -> ROZWAŻANIA O LITERATURZE I SZTUCE
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin