Forum Strona Główna -> ROZWAŻANIA O LITERATURZE I SZTUCE -> INTERPELACJA POSELSKA ws. "MIGOTAŃ"
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
INTERPELACJA POSELSKA ws. "MIGOTAŃ"
PostWysłany: 05 Kwi 2012 9:37
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

Interpelacja (nr 2519) do
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w sprawie udzielenia dotacji gdańskiemu kwartalnikowi
"Migotania. Gazeta Literacka"Szanowny Panie Ministrze!

Zwracam się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o udzielenie dotacji dla gdańskiego kwartalnika „Migotania. Gazeta Literacka”. Dotacji, która została temu pismu odmówiona. W pełni popieram starania autorów pisma o jego przetrwanie.

Czasopismo istnieje od 2002 r. Przez dziesięć lat nieustannego istnienia zyskało sobie wysokie uznanie. W swym głównym profilu – literackim – prezentowało czołówkę polskich nazwisk, przyciągało dobrych autorów, znakomite teksty, miało też odwagę promowania młodych i znakomitą intuicję w ich odkrywaniu. Promowało współczesną literaturę polską i europejską. Krytyka literacka, bieżące recenzje, poezja, proza – wszystkie te rodzaje piśmiennictwa literackiego zawsze w tym kwartalniku przyciągały uwagę. Osobną wartością jest szata graficzna „Migotań” – unikatowa, rozpoznawalna, jedna z najciekawszych i najbardziej oryginalnych w całej historii prasy polskiej. Szata ta pozwalała przez całą dekadę prezentować wyjątkowe zjawiska w grafice i fotografii obecnych czasów.

Pismo od pierwszego numeru jest redagowane przez Zbigniewa Joachimiaka, jednego z najbardziej znanych poetów średniego pokolenia w środowisku gdańskim. Autora cenionego, cieszącego się autorytetem w całej Polsce. W utrzymywanie pisma na rynku od lat wkładał najlepsze swoje inwencje, jak również środki finansowe. Dotychczasowe możliwości pozyskiwania środków na utrzymanie „Migotań” wyczerpują się. Kwartalnikowi grozi upadek, wycofanie z rynku, utracenie grona współpracowników i czytelników, a w lepszym wypadku rezygnacja z rozwoju i kontynuacji działań programowych. To poważna strata dla kultury polskiej.

Przyłączam się do apelu do komisji MKiDN o przyznanie „Migotaniom” dotacji, która pozwoli na kontynuację dzieła na rzecz literatury polskiej i jej autorów, na pozostanie pismu w łańcuchu dialogu pomiędzy twórcami i odbiorcami. Ta dotacja byłaby świadectwem, że instytucje państwowe chcą i w sposób świadomy uczestniczą w procesie żywego kształtowania dobra publicznego, jakim jest czasopiśmiennictwo kulturalne. Byłaby świadectwem, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce bronić tych obszarów kultury szczególnie słabych, bo niemających zaplecza komercyjnego. Jaka jest możliwość udzielenia dotacji kwartalnikowi „Migotania. Gazeta Literacka”?

Z poważaniem

Poseł Jerzy Borowczak


Gdańsk, dnia 23 lutego 2012 r.

.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: 05 Kwi 2012 9:46
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

PRENUMERATA

KWARTALNIK "MIGOTANIA"


al. Grunwaldzka 309,
80-309 Gdańsk

e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Roczna prenumerata: 48 zł + koszty przesyłki, w przypadku prenumeraty krajowej dla jednego egzemplarza z każdego numeru łączna kwota to 60 zł. W opisie przekazu należy podać tytuł gazety i ilość kolejnych zamawianych numerów oraz adres, na który prenumerata ma być wysyłana.

Tylko 100 prenumeratorów zapewni ciągłość edycji; pomyśl o tym i pomóż!


.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
INTERPELACJA POSELSKA ws. "MIGOTAŃ"
Forum Strona Główna -> ROZWAŻANIA O LITERATURZE I SZTUCE
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin