Forum Strona Główna -> PROZA -> Niemcy - Halince i Ignasiowi Michnikom.
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Niemcy - Halince i Ignasiowi Michnikom.
PostWysłany: 19 Sie 2015 16:07
daniela j. jarszak

 
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 1006
Przeczytał: 15 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Niemcy - Halince i Ignasiowi Michnikom.
O Niemcach, to ja się nasłuchałam, że nie daj Boże! Całe dzieciństwo kraszone było niemieckimi minami, kulami i niemiecką zbrodnią. Wszelaką zbrodnią i bestialstwem. Takim wyrachowanym bestialstwem, bo do cna wyzutym ze wszelkich uczuć, a objawionym palonymi wsiami, obławami, wysiedleniami etc... Od czasu do czasu Żydzi urozmaicali ten tragiczny krajobraz, by było dogłębniej i było jak naprawdę było.

To jest: najboleśniej, najbardziej nieprzewidzianie i najokrutniej. Dziecko dzieci Zamojszczyzny nie mogło słyszeć innych opowieści. Nie dało się umknąć tej straszliwej traumie. Nie dało się też zapanować nad snami, gdzie co pewien czas uciekało się przed Niemcem, umierając ze strachu, gdzie tylko kule świszczały tuż obok!

Czy to skutek tych opowieści, które wzbierały w człowieku co pewien czas niczym wzburzona rzeka, czy zapis straszliwych losów w genach; nie miało znaczenia, gdy człowiek, to jest takie dziecko dziecka Zamojszczyzny, budzi się w środku nocy mokry z przerażenia. Bo lęk, to lęk. I nieważne też, że takie dziecko dziecka Zamojszczyzny miało dwadzieścia, trzydzieści, czy sześćdziesiąt lat. A więc nieważne, czy śniło swój skażony okrutną przeszłością, czy rzeczywisty rodzica, sen.


Jakby na to nie spojrzeć, niesie się ten bagaż, którego zawartość coraz bardziej i na przekór czasowi, wznieca niechęć do podmiotu zasadniczego opisu, to jest do Niemców właśnie. I do nacji i do języka i kultury nawet. No bo jakaż tam kultura?! Jeśli w jej tle zbrodnia na taką skalę!

Kinematografia, jej początki zwłaszcza, unurzana w powodzi ekspresjonizmu, epatująca kiczem, nadmiernie krzykliwa, przerysowana tak jakby Hitler był bezpośrednim jej wytworem. Ten Mefisto współczesnej Europy. Muzyka? Ci wielcy: Wagner, Bach, Haendel, czyż nie byli związani z Lipskiem lub jego okolicami? A więc miejscem, które niegdyś należało do Łużyczan, czyli Słowian. Albo taki Germanin, przejawiający w swej naturze ekspansjonizm, butę i tym podobne cechy, może stworzyć naprawdę coś subtelnego, albo wzniosłego? Tak, jak zdolni są do tego Słowianie, a chociażby i Żydzi, Włosi etc...

No dobrze, Wagner, Bach, to może taka słowiańsko- germańsko mieszanka. Załóżmy, że tak mogło być i stąd ta podniosła pieśń o Walkirii i wspaniałe chorały Bacha... Ale cała ta reszta rozhałasowana i nadzwyczaj pewna siebie?

No, może z literaturą idzie im lepiej? Ale dźwięk - ta forma energii wibracyjnie znajdująca się najbliżej Źródła ponoć, być może jest mniej osiągalny dla tej odległej dziejowo nacji. Jeśli tylko dziejowo. Ale o tym pisałam już wcześniej.

Gdy się jednak ma w zanadrzu taką traumę, trudno się dziwić, iż takie oto dywagacje o znamionach lekkiego rasizmu przechodzą przez głowę.

No bo i czyja to robota, że przechodzą?

Ano, Niemca właśnie, co to wkroczył, zajął czy też zaanektował i kogo mu się podobało, wymordował...

Patrząc z perspektywy pojedynczego, wyizolowanego z wszelkich odniesień, losu, tak to można tłumaczyć. I w oparciu o to szukać wszelkich dla siebie usprawiedliwień. Oraz budować nieustannie piramidę oskarżeń, która ostatecznie swym wierzchołkiem kłuje niebo... I nieważne czy to Niemiec, Ruski, czy też Tatar. Piramida jest piramida. Gorzej niż wieża Babel.

Piramida niechęci, bólu i oskarżeń.

A że Polak, jak powiadają, i przed szkodą i po szkodzie, głupi; to zewsząd swąd i jad trupi. Bądźmy jednak sprawiedliwi: czy jakikolwiek naród, plemię ustrzegło się od takiej głupoty? Może czasem, może niekiedy...


cdn.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez daniela j. jarszak dnia 15 Kwi 2016 17:16, w całości zmieniany 18 razy
Zobacz profil autora
Niemcy - Halince i Ignasiowi Michnikom.
Forum Strona Główna -> PROZA
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin