Forum Strona Główna -> OPÓR -> RUCH MŁODEJ POLSKI
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
RUCH MŁODEJ POLSKI
PostWysłany: 22 Sty 2009 7:03
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

RUCH MŁODEJ POLSKI
RMP - polska młodzieżowa organizacja opozycyjna, wyłoniona z ZINO* w lipcu 1979 w Gdańsku.

Założycielami Ruchu Młodej Polski byli między innymi: Aleksander Hall, Marek Jurek oraz Jacek Bartyzel.

Celem działalności organizacji była obrona praw człowieka i obywatela, praw i kultury narodu polskiego. RMP został rozwiązany w 1989.

Liderem RMP był Aleksander Hall. Ze środowiskiem związane były pisma "Bratniak" (1977-1981) i "Polityka Polska" (1982-1991). Główne ośrodki, w których działał RMP, to: Gdańsk, Poznań, Łódź, Warszawa, Lublin, Szczecin i Kraków.

[link widoczny dla zalogowanych]

Z historii Ruchu Młodej Polski


My, młodzi katolicy

Ruch Młodej Polski jawnie głosił, że jego celem jest między innymi zbudowanie elity politycznej. Deklaracja ideowa Ruchu Młodej Polski ogłoszona została 18 sierpnia 1979 r. Napisano w niej m. in.:


„My, młodzi katolicy, czuć powinniśmy szczególną odpowiedzialność za ład moralny w naszym od tysiąca lat chrześcijańskim narodzie (...). Jeśli Polacy mają być narodem chrześcijańskim, to już dziś przystąpić musimy do udowodnienia czynem, że na takie miano zasługujemy. Naród katolicki nie może być narodem zniewolonym” (cytat za L. Mażewskim).

Chociaż deklaracja ogłoszona została 18 sierpnia 1979 r., jednakże, jak pisze Wojciech Turek w opracowaniu Ruch Młodej Polski: narodowo-katolicki model walki z komunizmem, „już w 1976 nastąpiło wyraźne określenie grupy jako środowiska prowadzącego działalność opozycyjną (zbieranie podpisów, organizowanie pomocy represjonowanym, kolportowanie ulotek)”. Pierwszy numer dwumiesięcznika „Bratniak” ukazał się 1 października 1977 roku.
Tytuł artykułu Turka wyraźnie wskazuje na korzenie ideowe RMP – była nimi Narodowa Demokracja. „Publicyści »Bratniaka« bez zastrzeżeń przyjmowali istniejący model »Polaka-katolika«, powtarzając za Romanem Dmowskim, że nie sposób oddzielić katolicyzmu od tożsamości narodowej. Ich świeckim patronem był Wiesław Chrzanowski, utrzymywali też żywe kontakty ze Stefanem Kisielewskim”.

Młodzi zastanawiali się nad taką polityką zagraniczną, która pozwoliłaby „odzyskać, a następnie utrzymać niepodległość, nie zatracając swej narodowej tożsamości i odrębności”. I do tej niepodległości, która w trudnej do przewidzenia przyszłości powinna przecież nastąpić, postanowili wychowywać naród. Współtworzyli więc gdański Studencki Klub Solidarności, organizowali akcje samokształceniowe, wspierali działalność KOR w obronie prześladowanych robotników Radomia, zapoczątkowali obchody rocznicy Grudnia’70, organizując je następnie wspólnie z Wolnymi Związkami Zawodowymi. A także – i tu byli najbardziej widoczni – uroczystości w rocznicę Konstytucji 3 Maja i odzyskania niepodległości 11 listopada.

Największym echem odbiła się manifestacja zorganizowana przez RMP 3 maja 1980 roku. W pochodzie, który wyszedł po mszy z kościoła NMP w Gdańsku, niesiono transparenty: „Żądamy nauczania bez kłamstwa”, „Niepodległość Polsce – demokracja Polakom”. Pod pomnikiem króla Jana Sobieskiego do około pięciu tysięcy zgromadzonych tam osób przemawiali Dariusz Kobzdej i Tadeusz Szczudłowski. Mówili tak żarliwie, tak jawnie głosząc potrzebę wolności i niepodległości, że milicja, brutalnie rozganiająca manifestację, starannie ich z tłumu wyłowiła. Skazani zostali na trzy miesiące pozbawienia wolności.

Pierwsze modlitwy w intencji więzionych za przekonania zorganizowane zostały w kościele Mariackim w maju 1978 roku, gdy aresztowany został członek SKS Błażej Wyszkowski. Modlitwy za Szczudłowskiego (znanego od 1977 roku, gdy to w jego mieszkaniu powstał punkt konsultacyjno-informacyjny ROPCiO) i Kobzdeja (jednego z najaktywniejszych w RMP) przyciągały bardzo dużo ludzi, bo Ruch Młodej Polski rozkolportował sto tysięcy ulotek informujących o ich aresztowaniu.

Niekwestionowanym przywódcą ruchu był od początku Aleksander Hall, a „Deklarację ideową” podpisało poza nim 25 osób (m.in. Piotr Dyk, Magdalena Modzelewska, Danuta i Grzegorz Grzelakowie, Arkadiusz, Bożena i Mirosław Rybiccy, Jan Samsonowicz, Dariusz Kobzdej), wyznaczonych też zostało sześć osób do reprezentowania RMP w kraju (np. Marek Jurek w Gorzowie, Jacek Bartyzel w Łodzi). W nieco późniejszym czasie dołączyli ludzie o tak dzisiaj znanych nazwiskach, jak Wiesław Walendziak i Jarosław Sellin.

Była to czołówka ruchu, jego elita. RMP zupełnie jawnie głosił, że jego celem jest między innymi zbudowanie elity politycznej. Stwierdzenie to przyjmowane było różnie. Jedni uważali to za sprawę normalną – jeśli Polska odzyska niepodległość, potrzebni będą ludzie do rządzenia, inni się oburzali – to znaczy, że już myślicie o ministerialnych stołkach – mówili. A członkowie RMP wyjaśniali, że chodzi im o to, aby stworzyć grupę ludzi nie skompromitowanych przynależnością do PZPR, wiernych tradycjom narodowym, którzy we właściwej chwili stanowić będą grupę nacisku, wpływając na sposób rządzenia krajem. Sądząc po uczestnikach zjazdu, zorganizowanego w 1999 roku, udało się im i jedno, i drugie.

Współpracowali z WZZ-tami, toteż w strajku sierpniowym uczestniczyli od początku do końca. Przez pierwsze trzy dni to na ich powielaczach drukowane były komunikaty strajkowe (potem strajkujący uzyskali dostęp do stoczniowej poligrafii). Później, gdy Międzyzakładowy Komitet Założycielski urządził się w byłym hotelu „Morskim”, stali blisko Lecha Wałęsy. Bożena Rybicka była jego sekretarką, Arkadiusz Rybicki z kolegami organizował pion prasowy. Wydawali BIP, przygotowywali materiały na I Zjazd „Solidarności”.

RMP był zwolennikiem polityki realnej, czyli takiej, która liczy się z geopolityką, stosunkami międzynarodowymi i w razie potrzeby idzie na kompromis. I zapewne to było przyczyną, że pewna część jego przedstawicieli ujawniła się w pierwszych miesiącach stanu wojennego. Natomiast Aleksander Hall zszedł do podziemia, był członkiem Regionalnej Komisji Koordynacyjnej.

Wiesława Kwiatkowska

[link widoczny dla zalogowanych]

_______
* ZINO:
[link widoczny dla zalogowanych]

.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
RUCH MŁODEJ POLSKI
Forum Strona Główna -> OPÓR
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin