Forum Strona Główna -> OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA -> Ziemin z Książa
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Ziemin z Książa
PostWysłany: 23 Sty 2009 11:38
ella_hagar
Rada Strasznych

 
Dołączył: 10 Cze 2005
Posty: 1048
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Warszawa

Caroll* napisała i ilustracje wybrała:

Żechowski Stefan
Data urodzenia: 1912/07/19, Książ Wielki
Data śmierci: 1984/10/28,Książ Wielki

Urodził się 19 lipca 1912 r. w Książu Wielkim koło Miechowa. Studia artystyczne podjął w 1929 r. w krakowskiej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. W tymże roku został członkiem ugrupowania o nazwie Szczep Szukalszczyków Herbu Rogate Serce. Żechowski zawsze skłaniał się ku ilustratorstwu, przez całe życie tworzył prace związane z literaturą /ilustrował: E. Zegadłowicza: Motory, Zmory, Wrzosy; J. Żuławskiego: Na srebrnym Globie; L. Kruczkowskiego: Pawie pióra; A. Mickiewicza: Dziady, Ballady; J. Słowackiego: Anhelli /. Namalował kilkadziesiąt bardzo sugestywnych portretów, m.in.: Chopina, van Beethovena, Moniuszki, Słowackiego, Żeromskiego, Gorkiego, Zegadłowicza, Tarnowskiego, Chmielowskiego, Matejki, M. Anioła, Rembrandta, Pascala, Nietzschego, Tołstoja, Dostojewskiego, Platona, Sokratesa, Demostenesa. Zawsze fascynowała go też postać Chrystusa.
W roku 1973 wyjeżdża na półroczne stypendium Fundacji Kościuszkowskiej do Nowego Jorku. W roku 1977 Ryszard Wójcik nakręcił film TV o Stefanie Żechowskim /tytułując go wymownie Pustelnik/ prezentujący po raz pierwszy szerzej dość pokaźną ilość prac. W 1981 roku ukazał się drukiem album - pamiętnik Na jawie, który spotkał się z żywym zainteresowaniem świata kultury i spopularyzował artystę w całej Polsce. Na zachodzie /we Francji, Holandii, Belgii/ I w USA, Żechowski zasłynął jako twórca surrealistycznych erotyków. Żechowski pokazuje w swej twórczości zmaganie się człowieka ze światem, z drugim człowiekiem i z samym sobą. Pokazuje człowieka zmagającego się ze złem.
Olga Wójcik w artykule MIĘDZY TERAZ A POTEM*, pisze m. in.; „ Żechowski sięga po różne tematy i motywy. /.../ Można by powiedzieć, że prace Żechowskiego tworzą coś na kształt plastycznego traktatu filozoficznego poświęconego kategorii czasu. Na każdą chwilę daną człowiekowi, patrzy artysta przez pryzmat słowa potem. Każda chwila jest bardzo ważna, ponieważ wpisuje się w wieczność.”
Twórczość Żechwskiego nawiązuje do tradycji polskiej sztuki XIX i XX wieku. Jego wyobraźnia plastyczna za pomocą mistrzowskiego rysunku kreuje świat przesycony wewnętrznym światłem raz czystym raz zamglonym aż po mocne akcenty czerni. Wizyjna rzeczywistość przedstawień zaludnionych zjawami z marzeń sennych, zadziwia i emanuje specyficznym nastrojem, pochodną nadwrażliwości artysty.
Żechowski zmarł w roku 1984 po ciężkiej chorobie w swoim ukochanym Książu Wielkim.
Prace Żechowskiego są prezentowane w stałych kolekcjach muzealnych: Muzeum Watykańskie - Dom Polski w Watykanie, Muzeum Matejki w Krakowie, Galeria Amsterdam w Holandii, Galeria Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, Muzeum Karykatury w Warszawie, Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Poznaniu i Rzeszowie, Muzeum Poczty Polskiej we Wrocławiu, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Miejskie w Zabrzu, Muzeum Okręgowe w Bielsku, Muzeum Sztuki w Kozłówku, Muzeum Zegadłowicza w Gorzeniu, Galeria Sztuki „U Jaksy” w Miechowie, Zbiory prywatne Magritte’a w Holandii.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

ŹRÓDŁO : http://u-jaksy.miech.pl/


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: 23 Sty 2009 11:46
ella_hagar
Rada Strasznych

 
Dołączył: 10 Cze 2005
Posty: 1048
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Warszawa

Po czym wymienili zdania:

Sławek:
Wspaniale!

Mamy Jego album:)
Wyśmienita rzecz; cała biografia i to, co się udało ocalić.
Dzięki, caroll*


CAROLL*:

Śniłem swoją sztukę

Twórczość Stefana Żechowskiego kojarzona jest zwykle z przedwojennym skandalem obyczajowym: w 1937 roku stworzył on ilustracje do "Motorów" Emila Zegadłowicza, a kiedy książka ukazała się drukiem w 1938 roku, została natychmiast skonfiskowana przez Prokuraturę Krakowską, artysta zaś aresztowany za szerzenie pornografii.
Tymczasem to właśnie ilustracje książkowe należą do najlepszych jego dzieł. Ilustrował także m. in: "Zmory" i "Wrzosy" Zegadłowicza, "Na srebrnym globie" Żuławskiego, czy "Pawie pióra" Kruczkowskiego. Obok najbardziej znanego nurtu erotycznego tworzył także kompozycje wizjonersko symboliczne, portrety, obrazy o tematyce związanej z kobietą, sztuką, artystą, natchnieniem, miłością i śmiercią oraz kompozycje inspirowane literaturą i historią. Jego wybujała fantazja, daleko wyprzedzająca najśmielsze pomysły literatury science fiction, znalazła ujście w rysunkach snów, fantastycznych stworów, demonów, majaków i widziadeł.
(http://artandbusiness.onet.pl/3,1096500,rozne.html)

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Sławek:
Nigdy nie zezwolono na zilustrowanie Zegdałowicza Jego rysunkami, choć wszyscy wielcy twórcy błagali o to kolejnych ministrów kultury...

Polska Ciemnogrodzka!


CAROLL*:

do usług Wink
taki mój regionalizm sentymentalny, wszal Żechowski to swojak z okolic Miechowa he he Wink
buziakSławek:

"polska ciemnogrodzka" w odniesieniu do ministrów "kultury", caroll*


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ziemin z Książa
Forum Strona Główna -> OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin