Forum Strona Główna -> OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA -> RYSZARD MILCZEWSKI-BRUNO
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
RYSZARD MILCZEWSKI-BRUNO
PostWysłany: 23 Sty 2009 11:04
ella_hagar
Rada Strasznych

 
Dołączył: 10 Cze 2005
Posty: 1048
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Warszawa

Sławek wyszperał:

RYSZARD MILCZEWSKI-BRUNO

[link widoczny dla zalogowanych]
R. Milczewski-Bruno i Edward Stachura

RYSZARD MILCZEWSKI-BRUNO

Urodził się w małym mieście, którego nigdy nie kochał. Jednocześnie było mu ono jakoś metafizycznie bliskie i odegrało ważną rolę w jego życiu. Tam też w końcu znalazł swój wieczny spoczynek. Grudziądz leżał na skraju dwóch dawnych województw, dlatego Bruno często bawił w Bydgoszczy i w Toruniu. W tym ostatnim mieście znalazł wodnistą śmierć. Ludzie pióra w jednym i drugim mieście nie rozumieli go, nie próbowali przyjrzeć mu się dokłądniej. Tylko dla zamkniętego grona osób był rzeczywistym twórcą, poetą transformującym język do grac możliwości i dochodzącym w swoich procesach twórczych do niebywałych odkryć. Większość widziała w nim tylko bełkotliwego alkoholika, nieomal grafomana. A on szedł po cienkiej strunie rozwieszonej pomiędzy świtem i zmierzchem. Czasem spotykał kogoś bliskeigo sercu, kto wyrwał go z odrętwienia, kto chłodnym rankiem zawołał: Ruszaj się Bruno, idziemy na piwo... Ale przyjaciel tyle ide dał, tyle zabrał. Przyćmił go, tak jak wcześniej przyćmił świat Witka Różańskiego. I gdy ich drogi na chwilę się rozeszły pozostał smutek. Żal wypełniający niczym dym wydrążone przez ból ciało. Ale przecież dla poetów gwiezdnego szlaku nie ma końcowych przystanków, nie ma enklaw i malowniczych zakątków. Jest droga i piosenka z przenośnego tranzystora: Gdzieś w nas błyszczą gwiazdy poezji... To jest wieczność.
źródło tekstu: Pragnienie śmierci - Dariusz Tomasz Lebioda

NOTKA BIOGRAFICZNA:

Urodził się 18 lutego 1940 roku w Tarpnie k. Grudziądza. W Grudziądzu ukończył technikum rolnicze. Studiował na ASP w Toruniu i filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Debiutował w 1958 roku wierszem Starość dłoni w tygodniku społeczno-kulturalnym "Orka". Pisał reportaże do "Faktów" z zamiarem wydania ich w przyszłości w postaci tomu Waga lita ciepła.
Jego pierwszą sezonową pracą było stanowisko fermentatora w Wytwórni Tytoniu w Grudziądzu. Później był agronomem w Rywałdzie i ogrodnikiem-kwiaciarzem w Krakowie. Następnie został instruktorem poradnictwa żywieniowego w mleczarni w Lipnie. Kolejny zawód Bruna to inspektor plantacyjny w Centrali Nasiennej w Grudziądzu. Ponownie zmienił pracę - został kierownikiem Powiatowej Poradni Instrukcyjno-Metodycznej Pracy Kulturalno-Oświatowej. Działał również w Kółkach Rolniczych w Grudziądzu. Potem przeniósł się do Zakładów Mięsnych w Grudziądzu, gdzie pracował jako klasyfikator żywca. Po dość długim okresie bezczynności na nowo znalazł pracę, tym razem w cukrowni "Mełno" koło Grudziądza. Zacieśnił kontakty z redakcją "Faktów" - wkrótce został etatowym pracownikiem tego pisma.

Za pierwszy tom poezji otrzymał dwie nagrody: im. Peipera, przyznawaną przez "Ugrupowanie literackie 66" we Wrocławiu oraz miesięcznika "Poezja" za najlepszy zbiór wierszy roku 1971. Za tomik Podwójna należność otrzymał po raz drugi nagrodę im. Peipera, a także nagrodę im. Piętaka.

R. Milczewski-Bruno zmarł śmiercią tragiczną 17 maja 1979 roku.

(Za: [link widoczny dla zalogowanych] )

.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
RYSZARD MILCZEWSKI-BRUNO
Forum Strona Główna -> OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin