Forum Strona Główna -> KINO -> EMILY JANE BRONTE - WICHROWE WZGÓRZA
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
EMILY JANE BRONTE - WICHROWE WZGÓRZA
PostWysłany: 24 Sty 2009 12:25
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

[link widoczny dla zalogowanych]

Wichrowe Wzgórza (ang. Wuthering Heights) - jedyna powieść Emily Jane Brontë. Została wydana pod męskim pseudonimem Ellis Bell w 1847 roku. Ocena wartości literackiej zmieniała się z czasem, od początkowo niechętnych opinii (oskarżano Brontë o epatowanie brutalnością) do pozytywnych, zwłaszcza w latach 20. ubiegłego stulecia. Dziś powieść należy do kanonu literatury anglojęzycznej.

Książka doczekała się kilku adaptacji filmowych, z których najsłynniejsza jest wersja z 1992 roku z Juliette Binoche jako Cathy i Ralphem Fiennesem jako Heathcliffem.

Klamrą powieści jest osoba pana Lockwooda wynajmującego Drozdowe Gniazdo od Heathcliffa. Po wizycie w Wichrowych Wzgórzach i pierwszym spotkaniu z tajemniczymi mieszkańcami posiadłości przybywa on do Drozdowego Gniazda, gdzie na skutek choroby zmuszony jest do długotrwałego pobytu w domu. Tam gospodyni, Ellen Dean, opowiada mu dokładnie historię Earnshawów, Lintonów i tajemniczego Heathcliffa.

Tematem powieści jest miłość Heathcliffa i Cathy, która rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku w Wichrowych Wzgórzach i Drozdowym Gnieździe. Wichrowe Wzgórza("Wuthering Heights") to posiadłość Earnshawów natomiast Drozdowe Gniazdo (ang. Thrushcross Grange) zamożnej rodziny Lintonów.

Yorkshire jako miejsce akcji powieści nadaje jej typowo gotycki charakter. Klimat miejsca przenika powieść i udziela się czytelnikowi.

Błąd starego Earnshawa rozpoczyna całą powieść. Mianowicie pan Wichrowych Wzgórz będąc w Liverpoolu spotyka i przygarnia małego cygańskiego przybłędę, któremu nadaje imię Heathcliff. Cathy (Cathrine) jest natomiast córką Earnshawa.

Po początkowej niechęci, Cathy - córka pana Earnshawa, bardzo przywiązuje się do małego znajdy. Jednak Hindley, młody panicz Earnshaw i spadkobierca Wichrowych Wzgórz nienawidzi "przybłędy". Dlatego też po śmierci swojego dobroczyńcy Heathcliff doznaje wielu upokorzeń ze strony przybranego brata. Jednocześnie rodzi się miłość pomiędzy Hethcliffem, a Cathy. Uczucie, które później okazuje się niszczycielską siłą.

Kiedy Cathy poznaje młodego Lintona wszystko się zmienia. Cathy jest zauroczona urodą i towarzyską ogładą Edgara Lintona. On widząc to, oświadcza się jej. Cathy nie odmawia, mimo iż zwierzając się służącej, wyjawia, że jedyną osobą, na której naprawdę jej zależy jest Heathcliff. Wychodząc za Edgara Lintona ma na względzie jego majątek oraz świetlaną przyszłość największej damy w okolicy. Cathy przeprowadza się do Drozdowego Gniazda. Heathcliff opuszcza Wichrowe Wzgórza i przez długi czas jest nieobecny.

W tym czasie Cathy ukazuje mieszkańcom Drozdowego Gniazda swoją prawdziwą naturę. Jest kapryśna, butna i pyszna. Atakami szału i wściekłości wymusza na mężu i jego siostrze całkowite podporządkowanie i spełnianie swoich zachcianek. Nadal jednak spotyka ją miłość i zrozumienie ze strony najbliższej rodziny.

Po 2 latach Heathcliff wraca i miesza w małżeństwie Cathy. Odżywa jej uczucie do Heathcliffa, przy czym w nim samym zakochuje się siostra Lintona, Isabelle. Heathcliff, pragnąc zemsty na Lintonie za "kradzież" ukochanej poślubia Isabelle (pomimo braku miłości do niej) żeby kiedyś w przyszłości zostać właścicielem Drozdowego Gniazda. Cathy po spotkaniu z Heathcliffem zapada na tajemniczą chorobę i po długiej męce umiera rodząc córeczkę, którą także nazwano Cathrine.

W tym czasie Isabelle poznaje prawdziwe oblicze swojego męża - gbura, który nienawidzi wszystkich i wszystkiego. Ucieka od męża, który ją poniża i maltretuje. W Londynie rodzi syna, którego nazywa Lintonem. Dziecko od urodzenia jest słabe i chorowite.

Po śmierci brata Cathy, Hindleya, Heathcliff staje się właścicielem Wichrowych Wzgórz i przypada mu opieka nad synem Hindleya, Haretonem Ernshaw. W ramach odwetu na Hindleyu Heathcliff traktuje chłopca jak parobka i w ogóle nie zajmuje się jego edukacją. Jednakże Hareton, dostrzega w swym oprawcy jedynego sprzymierzeńca i prawdziwie się do niego przywiązuje.

Isabelle po 12 latach umiera w Londynie osierocając Lintona.

Edgar Linton sprowadza siostrzeńca z Londynu, jednak Heathcliff odbiera mu swego syna.

Po jakimś czasie Cathy przychodzi na Wichrowe Wzgórza i poznaje obu swych kuzynów - Lintona i Haretona. Dziecinne uczucie rozwija się między Cathy a Lintonem. Cathy nie ma świadomości, iż zapewniania o miłości Lintona wymuszane są przez jego ojca, który stara się za wszelką cenę wypełnić zemstę obiecaną swoim największym wrogom - Hindleyowi i Edgarowi. Heathcliff wiedząc o braku możliwości ukarania ich osobiście postanawia niszczyć tych, nad którymi ma władzę - Cathy i Haretona.

Kiedy Cathy ma 17 lat, Heathcliff zmusza ją przemocą do małżeństwa z Lintonem aby zawładnąć Drozdowym Gniazdem i tym samym pognębić Edgara Lintona, który jest ciężko chory i wkrótce po tym umiera.


Linton także umiera i Cathy staje się młodą wdową. Musi zamieszkać ze znienawidzonym teściem, gdyż Heathcliff wydzierżawia Drozdowe Gniazdo. Pod wpływem otoczenia dziewczyna zmienia się, staje się opryskliwa i krnąbrna. Doznając wielu przykrości i upokorzeń stara się odpłacać tym samym pozostałym mieszkańcom domu - najczęściej Haretonowi. Tymczasem w Haretonie budzi się uczucie dla pięknej pani Heathcliff. Stara się uczyć po kryjomu, gdyż pozbawiony możliwości nauki w dzieciństwie stawał się obiektem drwin jeszcze za życia Lintona (syna). Z upływem czasu Cathy zaczyna doceniać jego starania i pozbawiona innego towarzystwa spędza z nim coraz więcej czasu - wkrótce zakochuje się w swoim kuzynie.

Po tajemniczej śmierci właściciela Wichrowych Wzgórz postanawiają się pobrać. Cały plan Heathcliffa obraca się wniwecz - chcąc zniszczyć swoich wrogów doprowadził do powstania uczucia, tak podobnego do tego, które łączyło jego samego i Katarzynę.

[link widoczny dla zalogowanych]Emily Jane Brontë (ur. 30 lipca 1818 w Thornton, zm. 19 grudnia 1848 w Haworth) - angielska pisarka i poetka. Autorka Wichrowych wzgórz.


Emily wychowywała się na plebani w Haworth wraz z bratem Patrickiem Branwellem i siostrami: Anną, Charlotte, Marią oraz Elżbietą. Cała czwórka rodzeństwa była ze sobą silnie związana, również poprzez twórczość. Jej siostra Maria zmarła po pobycie na pensji w Cowan Bridge 6 maja 1825, a Elżbieta 15 czerwca 1825 na suchoty. Wspólnie z siostrami, Charlotte i Anną, Emily od wczesnych lat młodości pisała wiersze i opowiadania. Niewiele utworów z tego okresu zachowało się, w zasadzie tylko wierszowane wypowiedzi bohaterów opowieści. W roku 1845 siostry wspólnie wydały zbiór swoich poezji, wszystkie pod męskimi pseudonimami (Poems by Currer, Ellis and Acton Bell). Emily nazwała się Ellis Bell.


W 1835 Emily i Charlotte wyjechały do szkoły w Roe Head, by przygotowywać się do jedynego dostępnego im zawodu. Jako ubogie córki pastora mogły zostać jedynie guwernantkami. Emily już po kilku miesiącach wróciła. W jej miejsce do Roe Head pojechała Anna. Emily w tym czasie zajmowała się domem oraz uczyła się sama, by móc w przyszłości podjąć pracę. W 1837 podjęła pracę jako nauczycielka w szkole w Law Hill. Nie wiadomo, ile spędziła tam czasu.


Wraz z siostrami chciała na plebanii założyć pensję i żeby zdobyć odpowiednie kwalifikacje, 8 lutego 1842 wyjechała z Charlottą do Brukseli. Wyjazd sfinansowała ciotka Branwell, kuzynka matki, która opiekowała się rodzeństwem po jej śmierci. Po kilku miesiącach przełożona pensji, madame Heger, zaproponowała siostrom posady nauczycielek (Charlotte jako nauczycielka języka angielskiego, a Emily jako nauczycielka muzyki). Mogły dzięki temu kontynuować naukę, dostając za prace mieszkanie i wyżywienie. Wróciły do Haworth 8 listopada 1842 na pogrzeb ciotki.


W 1847 roku Emily Brontë napisała swoją jedyną powieść - gotyckie, pełne pasji Wichrowe wzgórza (Wuthering Heights), która na stałe weszła do kanonu literatury angielskiej i została wielokrotnie sfilmowana. Książka nie spotkała się jednak z dużym uznaniem wiktoriańskich krytyków. Określono ją jako brutalną i kontrowersyjną.


[link widoczny dla zalogowanych]
.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: 24 Sty 2009 12:25
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

Emily Brontë

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

PANI OD "WICHROWYCH WZGÓRZ"

W skrócie, po angielsku :

Urodzona: 30-Jul-1818
Miejsce: Thornton, Yorkshire, England
Zmarła: 19-Dec-1848
W: Haworth, Yorkshire, England
Przyczyna śmierci: Tuberculosis (gruźlica)


***

Najbardziej interesującą pozycją na którą chciałbym zwrócić uwagę w mojej pracy jest powieść Emily Bronte pt. „Wichrowe wzgórza”. Aby jednak przejść do omówienia tego utworu, należy najpierw przyjrzeć się myśli filozoficznej w Anglii -ojczyźnie autorki. Uproszczone spojrzenie z perspektywy pozwala dostrzec dwa zasadnicze kierunki myśli: nurt romantyczno-idealistyczny, oscylujący od rewolucyjności do metafizyki, przejęty od filozofii kontynentalnej, oraz rodzimy nurt filozofii utylitaryzmu, który łączy się później z kontynentalnym pozytywizmem.
„Wichrowe wzgórza” napisane zostały w roku 1847.Pomimo to jest to powieść nawiązująca do romantyzmu i poetyki romansu gotyckiego.
W posępnej, ale i urzekającej scenerii wrzosowisk hrabstwa Yorkshire rozgrywa się historia tragicznej miłości i nienawiści, osnuta na tle dziejów trzech pokoleń dwóch ziemiańskich rodzin.
Główną postacią powieści jest Heathcliff, który jako osierocone dziecko trafia do domu Earnshawów. Tu znajduje miłość swego życia, Katarzynę Earnshaw; prześladowany przez Hindleya, przyszłego dziedzica, poznaje także smak nienawiści. Gdy pewnego dnia dowiaduje się przypadkowo, że Katarzyna nigdy nie zniży się do poślubienia cygańskiego podrzutka, znika na trzy lata. Po tym czasie wraca jako demoniczny i bezlitosny mściciel, dysponujący fortuną niewiadomego pochodzenia. Katarzyna jest już żoną właściciela sąsiedniego majątku, Edgara Lintona. Heathcliff zdobywa serce siostry Lintona Izabeli i podstępem wchodzi w posiadanie majątku Earnshawów, czyniąc z Hindleya i nowo poślubionej żony niewolników. Wstrząśnięta mroczną miłością Heathcliffa, Katarzyna umiera, osierocając córeczkę. Szalejący z rozpaczy Heathcliff przenosi swoją nienawiść na kolejne pokolenie. Upadla i poniża syna Hindleya, Haretona, a córkę Katarzyny, Katy, siłą zmusza do poślubienia swojego śmiertelnie chorego i nierozgarniętego syna. Śmierć tego ostatniego zapowiada bliski kres nienawiści. Katy pokocha Haretona, a Heathcliff przez śmierć połączy się z Katarzyną. Bohaterowie powieści obdarzeni są niezwykłą intensywnością uczuć, co sprawia, że większość dramatu rozgrywa się w ich psychikach. Malowniczo opisana przyroda stanowi nie tylko tło dla rozgrywających się wydarzeń, ale ma swój udział w losach bohaterów. Postacią Heathcliffa Brontë stworzyła jednego z najbardziej demonicznych bohaterów w dziejach literatury angielskiej.

Wbrew epoce jaką był pozytywizm, rozkochany w retorycznych ozdobach, w długich opisach i rozwlekłej refleksyjności, język Emily Bronte uderza oszczędnością i skrótowością bardziej kojarzącą się z poezją niż prozą, dynamiką właściwą raczej utworom dramatycznym i całkowitą integracją ze wszystkimi elementami konstrukcyjnymi.
Powieść ta stanowi więc niezbity argument na podtrzymanie mojej hipotezy, jaką postawiłem na początku.


autor: Krzysztof Krakowski

(za : [link widoczny dla zalogowanych] )

WICHROWE WZGÓRZA

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

(Wichrowe Wzgórza, 2003, 1939)

.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
EMILY JANE BRONTE - WICHROWE WZGÓRZA
Forum Strona Główna -> KINO
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin