Forum Strona Główna -> ENCYKLOPEDIA WIEDZY WSZELAKIEJ -> Wspólna walka o wolność mediów
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Wspólna walka o wolność mediów
PostWysłany: 27 Maj 2009 4:29
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

Wspólna walka o wolność mediów

Aleksandra Rybińska , Jarosław Stróżyk , Justyna Prus

26-05-2009, ostatnia aktualizacja 26-05-2009 22:03Przełomowy dokument:
Dziennikarze rozpoczęli bój o zagwarantowanie przestrzegania wolności prasy w całej Unii Europejskiej. Ci z państw nienależących do Wspólnoty liczą, że również u nich zapisy wspólnej deklaracji będą obowiązywać


* Największy problem to ochrona źródeł
* Zagrożeniem jest dyktatura politycznej poprawności

48 przedstawicieli mediów z 19 krajów uchwaliło w poniedziałek w Hamburgu Europejską kartę na rzecz wolności prasy. – To niesłychanie ważna inicjatywa, która pomoże zachować wolność prasy w Europie – mówi "Rz" szef reporterów niemieckiego tygodnika "Stern" Hans-Ulrich Jörges, inicjator podpisania karty.

Oprócz niego pod kartą podpisali się przedstawiciele najważniejszych europejskich gazet m.in. włoskiego "Corierre de la Sera", niemieckich "Die Welt", "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i "Der Spiegel" oraz francuskiego "Liberation". Jedynym reprezentantem polskich gazet w tym gronie był redaktor naczelny "Rz" Paweł Lisicki. – Chodzi o to, by dziennikarze mogli się powołać na zasady zawarte w karcie w chwili gdy znajdą się w konflikcie z państwem lub instytucjami kontrolowanymi przez państwo – podkreśla Hans Otto, rzecznik wydawnictwa Gruner +Jahr, które zorganizowało konferencję.

Karta przewiduje m.in. zakaz cenzury i represji, oraz zastrzeżenie, że prasa i media internetowe nie powinny być licencjonowane przez państwo. Dokument domaga się także ścisłej ochrony dziennikarskich źródeł i ochrony dziennikarzy przed państwowym nadzorem i podsłuchami.

- Chcemy, by karta stała się dokumentem, który będzie respektowany w całej UE – mówi Jörges. W tym celu spotka się zaraz po wyborach do Parlamentu Europejskiego z unijną komisarz ds. mediów Viviane Reding, której przekaże kartę.

– Jeśli jakiś kraj będzie chciał wstąpić w przyszłości do Unii, powinien zagwarantować, że będzie przestrzegał zawartych w karcie zasad – dodaje Jörges, który na pomysł sporządzenia jej wpadł po tym, jak bułgarscy i rumuńscy dziennikarze opowiedzieli mu o naciskach ze strony państwa, które utrudniają im pracę. W ubiegłym roku głośno było też o zmianach w słowackim prawie prasowym, które zdaniem tamtejszych mediów prowadzą do ograniczenia wolności słowa.

W spotkaniu wzięli też udział dziennikarze z państw, które nie należą do UE, m.in.: Białorusi, Rosji, Serbii i Turcji. – Oczywiście nie łudzę się specjalnie, że Rosja ten dokument przyjmie. Ale może jako członek Rady Europy poczuje się choć trochę zobowiązana do podjęcia jakichś działań w celu przestrzegania zawartych w nim zapisów – mówi "Rz" Jelena Kostiuczenko z rosyjskiej "Nowej Gaziety", która podpisała się pod kartą.

– To spotkanie to jeden mały kroczek w kierunku wolności mediów. Dobrze, że jest pozioma więź między dziennikarzami z różnych krajów, że możemy coś robić wspólnie, dowiadujemy się o swoich problemach – dodaje. Podobnie uważa Jörges – dziennikarze z innych krajów muszą solidarnie występować w obronie kolegów, których prawa są łamane. – To bardzo cenna inicjatywa – mówi "Rz" medioznawca prof. Jacek Dąbała z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Otwiera przestrzeń do działań dziennikarskich na rzecz obrony ich wolności i niezależności.

Dodaje jednak, że dziennikarze, walcząc o swoje prawa, muszą się też poczuwać do odpowiedzialności za to, co piszą.

Zdaniem prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyny Mokrosińskiej największe zagrożenia dla wolności prasy to cenzura i autocenzura. Bardzo niepokoi ją też ostatni wyrok polskiego Sądu Najwyższego, który umożliwia karanie dziennikarzy za ujawnienie tajemnicy państwowej. – To próba zamknięcia ust mediom – mówi "Rz".

Pod kartą podpisali się dziennikarze z 19 europejskich krajów, m.in.:

Henrik Kaufholz, „Politiken” (Dania),

Christoph Kotanko, „Kurier” (Austria),

Jan Rozum, „Telegraf” (Białoruś),

Yavuz Baydar, „Sabah” (Turcja),

Danilo Taino, „Corriere della Sera” (Włochy),

Fabrice Rousselot, „Liberation” (Francja),

Jelena Kostiuczenko, „Nowaja Gazieta” (Rosja),

Batic Bacevic, „Nin” (Serbia),

Hendrik Ankenbrand, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (Niemcy),

Clemens Wergin, „Die Welt” (Niemcy),

Thomas Osterkorn, „Stern” (Niemcy),

Paweł Lisicki, „Rzeczpospolita” (Polska).    Europejska Karta Na Rzecz Wolności Prasy
ART. 1

Wolność prasy jest niezbędna w demokratycznym społeczeństwie. Wszystkie rządy powinny szanować i chronić różnorodność dziennikarskich mediów oraz szanować ich społeczną, polityczną i kulturową misję.

ART. 2

Cenzura musi być zakazana. Musi istnieć gwarancja, że niezależne dziennikarstwo we wszystkich mediach jest wolne i nie podlega represji, prześladowaniom lub politycznej regulacji ze strony państwa. Prasa i media internetowe nie powinny być licencjonowane przez państwo.

ART. 3

Prawo dziennikarzy do zbierania i rozpowszechniania informacji i opinii nie powinno podlegać ograniczeniom, represjom ani karom.

ART. 4

Ochrona dziennikarskich źródeł musi obowiązywać. Przeszukania redakcji oraz innych miejsc pracy dziennikarskiej podobnie jak wychwytywanie, podsłuchiwanie i nadzór dziennikarskiej komunikacji w celu identyfikacji źródeł informacji lub łamania zasady tajemnicy redakcyjnej są niedopuszczalne.

ART. 5

Wszystkie państwa muszą zapewnić mediom w zakresie wykonywania ich obowiązków pełną ochronę prawną, urzędową oraz ochronę niezależnego systemu sprawiedliwości. Szczególnie w odniesieniu do presji wywieranych na dziennikarzy i ataków na ich życie i ich współpracowników. Groźby ograniczenia tych praw oraz ich naruszanie powinny podlegać starannemu śledztwu i być karane przez wymiar sprawiedliwości.

ART. 6

Państwo oraz państwowe organizacje nie powinny zagrażać ekonomicznym podstawom egzystencji niezależnych mediów. Grożenie ekonomicznymi sankcjami jest również nie do przyjęcia. Prywatne firmy powinny szanować dziennikarską wolność mediów. Nie powinny wywierać presji na przekaz mediów oraz nie powinny próbować zacierać granicy między materiałami dziennikarskimi a reklamą.

ART. 7

Państwowe oraz kontrolowane przez państwo instytucje nie powinny utrudniać mediom dostępu do informacji. Są zobowiązane do ułatwienia im tego dostępu oraz do wspierania mediów w ich informacyjnej misji.

ART. 8

Dziennikarze i media mają prawo do nieograniczonego dostępu do wszystkich źródeł informacyjnych, także tych zagranicznych. Zagraniczni dziennikarze powinni natychmiast otrzymywać wizy, akredytacje oraz inne dokumenty niezbędne do ich pracy.

ART. 9

Odbiorcy w każdym państwie powinni mieć gwarantowany dostęp do wszystkich krajowych i zagranicznych mediów oraz źródeł informacji.

ART. 10

Państwo nie powinno ograniczać dostępu do zawodu dziennikarza.

tłumaczenie Aleksandra Rybińska

Zbieramy podpisy pod postulatami dziennikarzy

Europejska Karta Na Rzecz Wolności Prasy w wersji angielskiej, niemieckiej i francuskiej


Rzeczpospolita


za: [link widoczny dla zalogowanych]

.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia 17 Cze 2010 7:18, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: 27 Maj 2009 4:35
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

On May 25th, 2009 46 editors-in-chief and leading journalists from 19 countries adopted and signed the “European Charter on Freedom of the Press” in Hamburg.


In ten articles, the charter formulates principles for the freedom of the press from government interference – in particular for their right to safety from surveillance, electronic eavesdropping and searches of editorial departments and computers, and to unimpeded access for journalists and citizens to all domestic and foreign sources of information

The goal is to assert the charter’s validity across Europe and to make its adoption a condition in EU accession negotiations.

Ideally, journalists all over Europe will be able to cite the charter in cases of conflict with the state or with state-controlled institutions, and to call on their international colleagues for help and support.European Charter on Freedom of the Press


Art. 1
Freedom of the press is essential to a democratic society. All governments should uphold, protect and respect the diversity of journalistic media in all its forms and its political, social and cultural missions.

Art. 2
Censorship must be absolutely prohibited. There must be a guarantee that independent journalism in all media is free of persecution, repression and of political or regulatory interference by government. Press and online media should not be subject to state licensing.

Art. 3
The right of journalists and media to gather and disseminate information and opinions must not be threatened, restricted or be made subject to punishment.

Art. 4
The protection of journalistic sources shall be strictly upheld. Searches of newsrooms and other premises of journalists and the surveillance or interception of journalists’ communications with the aim of identifying sources of information or infringing on editorial confidentiality are unacceptable.

Art. 5
All states must ensure that the media enjoys the full protection of an independent judiciary system and the authorities while carrying out their role. This applies in particular to defending journalists and their staff from physical attack and harassment. Violations of these rights and any threats to violate these rights must be carefully investigated and punished by the judiciary.

Art. 6
The economic livelihood and independence of the media must not be endangered by the state, by state-controlled institutions or other organisations. The threat of economic sanctions is unacceptable. Private enterprise has to respect the independence of the media and refrain from exercising pressure and from trying to blur the lines between advertising and editorial content.

Art. 7
The state and state-controlled institutions shall not hinder the freedom of access of journalists and the media to information. They are obliged to support them in their mandate to provide information.

Art. 8
Media and journalists have a right to unimpeded access to all news and information sources, including those from abroad. For their reporting, foreign journalists must be provided with visas, accreditation and other required documents without delay.

Art. 9
The public of any state shall be granted free access to all national and foreign media and sources of information.

Art. 10
The state shall not restrict entry into the profession of journalism.


Legal Notice


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia 27 Maj 2009 4:37, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: 27 Maj 2009 4:36
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

Le 25 mai 2009, 46 rédacteurs en chef et cadres journalistes de 19 pays ont adopté et signé à Hambourg la « Charte européenne pour la liberté de la presse ».

En dix articles, celle-ci formule des principes de liberté des médias face aux ingérences de l’État, et en particulier de protection contre les actions de surveillance, d’écoute ou de perquisition de rédactions et d’ordinateurs et de libre accès des journalistes et des citoyens à toutes les sources d’information nationales et étrangères.

L’objectif visé est d’obtenir l’application de la Charte dans toute l’Europe et de poser sa reconnaissance comme condition dans le cadre des négociations sur l’élargissement de l’UE.

Les journalistes de toutes les régions d'Europe doivent pouvoir l’invoquer en cas de conflits avec l’État ou avec des institutions sous l’influence de l’État et revendiquer le soutien de leurs collègues étrangers.


Charte européenne pour la liberté de la presse

Art. 1
La liberté de la presse est vitale pour une société démocratique. Il revient à tout pouvoir étatique de l’observer et de la protéger, et de respecter la diversité des médias journalistiques sous toutes leurs formes de distribution, ainsi que leurs missions politiques, sociales et culturelles.

Art. 2
La censure est proscrite. Il convient de garantir l’indépendance du journalisme dans tous les médias sans poursuites ni représailles, sans ingérence politique ou régulatrice de l’État. La presse et les médias en ligne ne doivent pas être soumis à une licence de l’État.

Art. 3
Le droit des journalistes et des médias à la collecte et à la diffusion d’informations et d’opinions ne doit pas être menacé, restreint ou sanctionné.

Art. 4
La protection des sources journalistiques doit être strictement observée. Toute action de perquisition de rédactions et de locaux de journalistes, ou de surveillance, d’écoute des communications de journalistes ayant pour objet de révéler des sources d’information ou de violer le secret rédactionnel est proscrite.

Art. 5
Tous les États doivent assurer que les médias jouissent de l’entière protection d’un système judicaire indépendant et des autorités dans l’accomplissement de leurs missions. Cela vaut en particulier pour la défense des journalistes et de leurs collaborateurs en cas d’harcèlement et d’atteintes portées à la vie et à l’intégrité corporelle. Toute menace ou violation de ces droits doit faire l’objet d’une enquête approfondie et être réprimée par la justice.

Art. 6
L’existence économique et l’indépendance des médias ne doit pas être mise en danger par des institutions étatiques ou sous tutelle de l’État, ou par d’autres organismes. La menace de préjudices économiques est également proscrite. Les entreprises privées doivent respecter l’indépendance éditoriale des médias et s’abstenir d’exercer des pressions sur le contenu éditorial ou d’essayer de rendre flou la distinction entre la publicité et le contenu éditorial.

Art. 7
Les institutions étatiques ou sous tutelle de l’État ne doivent pas entraver la liberté d’accès aux informations des journalistes. Elles sont tenues de soutenir leur mission d'information.

Art. 8
Les médias et les journalistes ont le droit d’accéder librement à toutes les informations et sources d’informations, y compris en provenance de l’étranger. Les visas, accréditations et autres documents indispensables à l'activité d’information doivent être délivrés sans délai aux journalistes étrangers.

Art. 9
L'opinion publique de chaque État doit se voir garantir le libre accès à l’ensemble des médias et sources d’informations nationaux et étrangers.

Art. 10
L’État ne doit pas limiter l’accès à la profession de journaliste.


Mentions légales

.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wspólna walka o wolność mediów
Forum Strona Główna -> ENCYKLOPEDIA WIEDZY WSZELAKIEJ
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin