Forum Strona Główna -> ENCYKLOPEDIA WIEDZY WSZELAKIEJ -> WHO
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
WHO
PostWysłany: 23 Cze 2009 9:21
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

WHO

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: 13 Lip 2009 15:26
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

KOMUNIKAT GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
Z DNIA 11 CZERWCA 2009 R.
W ZWIĄZKU Z OGŁOSZENIEM
PRZEZ ŚWIATOWĄ ORGANIZACJĘ ZDROWIA (WHO)
6 FAZY PANDEMII GRYPYW dniu 11 czerwca 2009 r., uwzględniając m.in. aktualną sytuację epidemiologiczną grypy typu A/H1N1, Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 6 fazę pandemii grypy.

Faza 6, najwyższa w skali określonej przez WHO, występuje wtedy, gdy epidemia grypy wystąpi w przynamniej jednym kraju, leżącym w innym regionie WHO, niż kraje, w których wcześniej potwierdzono epidemię i utrzymującą się transmisję wirusa z człowieka na człowieka (USA i Meksyk - Region WHO dla Ameryk).

Utrzymująca się transmisja wirusa w społeczeństwie została stwierdzona również poza Regionem WHO dla Ameryk, a decyzja WHO wskazuje na konieczność zmodyfikowania działań w innych krajach dotkniętych tak, aby zminimalizować negatywne skutki choroby dla społeczeństwa.

Ogłoszenie 6 fazy pandemii grypy nie oznacza, że wirus grypy typu A/H1N1 stał się bardziej zjadliwy. Nie oznacza również, że wirus spowoduje duże zaburzenia w codziennym funkcjonowaniu społeczeństwa. Oznacza jednak, że światowa pandemia trwa i że każdy kraj może zostać dotknięty, jednakże nikt nie może przewidzieć kiedy i jak szybko to nastąpi.

Z możliwością ogłoszenia fazy 6 pandemii, liczono się już od momentu ogłoszenia fazy 5 (29 kwietnia 2009 r.). Polska współpracowała i nadal współpracuje z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, Europejskim Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC), Komisją Europejską (EC), Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz z innymi partnerami tak, aby zapewnić sprawną wymianę informacji, a tym samym skuteczne działanie.

Kluczowe jest jednak, aby reakcja Polski i jej obywateli, jak też innych państw członkowskich UE, była proporcjonalna do zagrożenia. W momencie ogłoszenia fazy 5 podjęto właściwe działania, które stanowiły prawidłową reakcję na rozprzestrzenianie się wirusa typu A/H1N1. Działania te będą kontynuowane i modyfikowane w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 7 przypadków zakażenia wirusem grypy typu A/H1N1. Osoby, które zostały zakażone wykazywały łagodne objawy i powróciły lub powracają do zdrowia. Podobna sytuacja ma miejsce w całej Europie, gdzie tylko u niewielkiego procenta osób zakażonych stwierdzono cięższy przebieg choroby. Dotyczyło to głównie osób cierpiących z powodu innych chorób przewlekłych. Osoby takie zwykle ciężej przechodzą zakażenie wirusem grypy.

Podkreślić należy, że w 6 fazie pandemii nie wszystkie kraje zostaną natychmiast dotknięte epidemią. Należy wziąć pod uwagę możliwość, że większa epidemia w Europie może mieć miejsce jesienią. Mimo to niezwykle ważne jest, aby wszystkie kraje miały na uwadze możliwość wystąpienia transmisji wirusa wewnątrz kraju i podejmowały wszelkie niezbędne działania w oparciu o analizę sytuacji krajowej.

“Biorąc pod uwagę liczbę przypadków zakażeń nowym wirusem grypy typu A(H1N1), zgłaszanych na całym świecie, WHO musiało ogłosić 6 fazę pandemii grypy. Ogłoszenie 6 fazy oznacza, że epidemia grypy wywołanej wirusem wystąpiła na całym świecie. Sytuacja ta stanowi dla nas wyzwanie, jednak jest do opanowania. Życie w Europie toczy się normalnie, a krajowe służby odpowiedzialne za zdrowie publiczne przygotowują się do sezonu grypowego, który tej jesieni może być bardziej skomplikowany (trudniejszy) niż te wcześniejsze.”

„Przewidujemy, że tego lata stale zgłaszane będą nowe przypadki zakażeń w całej Europie. Robocze przewidywania ECDC wskazują, że zwiększenie liczby przypadków może nastąpić jesienią, podczas sezonu grypowego w Europie”

Zsuzsanna Jakab, ECDC Director


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
WHO
Forum Strona Główna -> ENCYKLOPEDIA WIEDZY WSZELAKIEJ
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin