Forum Strona Główna -> ENCYKLOPEDIA WIEDZY WSZELAKIEJ -> HOMOSEKSUALIZM W HISTORII
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
HOMOSEKSUALIZM W HISTORII
PostWysłany: 28 Sty 2009 13:38
Administrator
ADMIN

 
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 6577
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

HOMOSEKSUALIZM W HISTORII

Patrick Ulrich SchedlePróbując zrozumieć siebie jako kobiety i mężczyzn o tożsamości homoseksualnej zaczynamy myśleć również o historii. - Czy lesbijki i geje to zjawisko współczesne? Czy też ludzie podobni do nas żyli już wcześniej - przed stu, dwustu laty, w czasach starożytnych?

Poszukiwanie własnej tożsamości i historii związane jest z afirmacją. Ludzie heteroseksualni nigdy nie zadają sobie pytań, dlaczego kochają płeć przeciwną a nie własną, choć z punktu widzenia psychoanalizy pytania takie byłyby całkiem właściwe. Należy przy okazji podkreślić, że psychoanalitycy nie zdołali do tej pory udzielić ostatecznych odpowiedzi i kwestia miłości heteroseksualnej pozostaje otwarta.

Jako geje i lesbijki skłaniamy się ku temu, by uznać nasze uczucia za zjawisko zupełnie normalne, które wykracza poza naszą epokę i dotyczy wielu ludzi, również naszych przodków. Przykładowo - kiedy czytamy w "Uczcie" Platona rozmowę szacownych Ateńczyków o miłości, to wiemy, że chodzi im o miłość mężczyzny do mężczyzny. Kiedy oglądamy grecką wazę z rysunkiem przedstawiającym mężczyznę z penisem we wzwodzie dotykającym uda nagiego młodzieńca, to czujemy i wiemy, że obraz ten jest przedstawieniem homoseksualnego aktu. Poprzez literaturę i sztukę możemy sięgnąć daleko w przeszłość, aby w zamierzchłych czasach szukać odpowiedzi na pytania o własną tożsamość.

Zjawiska określane mianem "homoseksualny" istniały zapewne już u zarania historii ludzkości - od czasów, kiedy nasi prehistoryczni przodkowie zaczęli łączyć się we wspólnoty. Obecnie biolodzy uważają, że zachowania homoseksualne występowały i występują nie tylko u homo sapiens, ale również pośród innych zwierząt i wśród różnych gatunków. Nas interesuje jednak historia lesbijek i gejów, dlatego nie będziemy zagłębiać się w ten problem, pozostawiając go uczonym zoologom.

Kiedy zaczniemy przyglądać się pojęciu 'homoseksualizm', to odkryjemy, że kariera tego słowa jest bardzo krótka i liczy ono sobie nie więcej niż 150 lat. Słowo "heteroseksualizm" narodziło się zresztą jeszcze później. W takim przypadku warto sobie zadać pytanie, czy starożytni Grecy uważali stosunki seksualne z młodzieńcami za homoseksualizm - z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przypuszczać, że nie, ponieważ grupę ludzi o tożsamości homoseksualnej wyodrębniono z ogółu społeczeństwa dopiero w XIX wieku! Możemy pokusić się również o stwierdzenie, że to my sami ugruntowaliśmy pojęcie homoseksualizmu - od czasu poszukiwania własnej tożsamości w historii ludzkości i rozpoczęcia walki o prawa lesbijek i gejów do godnego życia.

Kiedy młody i piękny Alkibiades dzielił łoże z Sokratesem, nie czynił nic, z czego musiałby się w owych czasach tłumaczyć. Wprost przeciwnie - jego zachowanie było typowe dla greckiego młodzieńca, który pragnął uznania i awansu społecznego: wchodził w miłosny związek ze starszym mężczyzną i był na jego usługi. Zachowanie takie nie było uznawane za moralnie naganne - chłopcom wypadało mieć starszego "miłośnika": opiekuna, najlepiej mędrca, mężczyznę dojrzałego i doświadczonego. Za moralnie podejrzane uznawano związki homoseksualne pomiędzy mężczyznami w tym samym wieku. Dziś związki takie zwykliśmy nazywać partnerstwem, w starożytnej Grecji jednak okrywały obu kochanków hańbą. Według zwyczaju dopuszczalne były jedynie związki typu "nauczyciel - uczeń". Chłopiec poddawał się starszemu kochankowi, pozwalał się prowadzić, był usłużny. W takim układzie młodzieniec musiał pozostawać zawsze stroną pasywną, dojrzały mężczyzna grał rolę aktywnego kochanka.

Jednak mężczyźni o tożsamości homoseksualnej istnieli również w starożytności. Możemy przypuszczać, że albo ukrywali swoje związki, albo poddawali się obowiązującym zwyczajom i praktykom: starszy wiązał się z młodszym, młodszy ze starszym. Jawny związek dwóch równolatków uznawany był za rozwiązłość. Zatem homoseksualizm był w antycznej Grecji uznawany za zjawisko najzupełniej normalne, ale jedynie wtedy, gdy związki jednopłciowe powstawały według bardzo surowego kodeksu moralności.

"Grecka miłość" przetrwała aż do drugiego wieku naszej ery. Wraz z ekspansją chrześcijaństwa w Cesarstwie Rzymskim związki jednopłciowe były najpierw wyszydzane i obśmiewane, następnie zostały zakazane, a homoseksualnych partnerów surowo karano. Winą za penalizację homoseksualizmu nie należy obarczać jedynie chrześcijan. Według niektórych badaczy istniały pierwotne rzymskie gminy wyznawców Chrystusa, którzy dosłownie traktowali przykazanie "miłowania bliźniego swego jak siebie samego".

Chrześcijanie przejęli jednak prawa rzymskie, obyczajowość oraz wyobrażenia o moralnym życiu. Wśród Rzymian stosunki pomiędzy mężczyznami były surowo wzbronione. Z historii znamy wyroki śmierci wydawane w Cesarstwie na mężczyzn żyjących w jawnych związkach partnerskich. Nieoficjalnie dozwolone były stosunki homoseksualne z niewolnikami, których status w starożytnym Rzymie był bardzo niski - traktowani byli oni jak towar, rzecz, nie podlegali zatem prawu. Seksualne wykorzystanie niewolnika przez pana nie pociągało za sobą skutków prawnych i było dozwolone. Właściciel mógł zrobić wszystko - wszak zapłacił za swoją "rzecz". Po uznaniu w Cesarstwie Rzymskim chrześcijaństwa jako powszechnie obowiązującej religii zabroniono wszelkich stosunków homoseksualnych - dla chrześcijan bowiem wszyscy byli równi przed Chrystusem. Dawne prawo uznające niewolników za rzeczy uznano zatem za nieważne.

Za: [link widoczny dla zalogowanych]

.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
HOMOSEKSUALIZM W HISTORII
Forum Strona Główna -> ENCYKLOPEDIA WIEDZY WSZELAKIEJ
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin